2015 Skoda Superb Geliştirilmiş Güvenlik İle Daha Başarılı

 

Yeni Skoda Superb ile sadece dış görünüş değil pek çok güvenlik paketinin değişmiş olduğunu görüyoruz. Eğer iddia edilen paketlerin hepsi alınabiliyorsa, şu an piyasadaki en güvenli arabalardan biri yakışıklı Superb oluyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız alan arabada VW Passat’taki güvenlik önlemleri yer alıyor. Bunlardan en basiti sürücü yorgunluk tespiti olsa oldukça hayati bir önem taşıyan teknolojinin, günümüzde pek çok donanımlı arabada gördüğümüz bir teknoloji. Ayrıca aynı teknoloji Skoda Octavia’da da mevcut.

Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi

Sürücü uyarısı, yorgunluk kaynaklı acil durumlarda kaza riskini azaltır

Sistem, sürücü davranışlarını izleyerek, sürücünün yorgunluk derecesini değerlendirir ve gerekirse yolculuğunda bir dinlenme veya mola ihtiyacına dair uyarır. Elektromekanik direksiyon, kontrol ünitesine direksiyon hareketleri hakkında bilgi aktarır. Bu bilgileri, genel sürüş davranışları ve önceden belirlenmiş yorgun sürücü davranışları ile karşılaştırır. Yorgun sürücünün girişleri, taze ve tetikte olan sürücüye göre, daha düzensiz, yoğun ve daha sıklıktadır. ​

 

Ön Bölge Frenleme Asistanı

skodasuperbönfren

Ön Bölge Frenleme Asistanı, çarpışma tehlikesi oluştuğunda uyaran, çarpışmanın kaçınılmaz olduğu zamanlarda, çarpışma sonuçlarını en aza indirmek için frenleri etkinleştiren bir sistemdir.

 

Ön Bölge Frenleme Asistanı, radyatör ızgarasına entegre edilmiş, öndeki trafiğin mesafesini sürekli izleyen, radar sensörleri ile çalışır.

 

Mesafe çok kısa olduğunda, ya da çarpışma yaklaşmakta olduğu halde sürücü tepki vermediğinde, sistem otomatik olarak dört seviyenin birisi ile müdahale eder:

 

  • Yasal güvenlik mesafesinin aşılmış olduğunu belirten görsel uyarı,
  • Sesli ve görsel uyarı sinyali,
  • Frenlerin otomatik olarak aracı yavaşlatması,
  • Kaza şiddetini veya çarpışmayı önlemek için otomatik tam frenleme

 

 hız sınırlayıcı

Hız sınırlayıcı


İsminden de anlaşıldığı gibi, bu özellik aracın maksimum hızını sınırlar.
Sürücü 30 ile 210km/s üst sınır sürüş hızı ayarlayıp, hız sınırını aşmayacağının güvencesi ile, gözlerini hız göstergesindense yolda daha fazla tutabilir

Ayarlanmış bir hızı tutan, sabit hız kontrolünden farklı olarak, hız sınırlayıcı, ayarlanmış hızı aşmayacak şekilde tüm hızlarda seyahat edebilmeyi sağlar. Başka kelimeler ile, bu özellik sadece ayarlanmış hızdan yüksek hızla seyahat etmeyi engeller. Emniyet nedenlerinden dolayı, bu özellik kick-down esnasında devre dışı kalır (gaz pedalına tam basıldığında) ​

 

Kör Nokta Uyarı Asistanı

superbkörnokta


Kör Nokta Uyarı Asistanı, sürücüye şerit değiştirirken kör noktada bulunan herhangi bir aracın tespitine yardımcı olur.

Arka tamponun alt kısmında bulunan iki radar sensörü, ŠKODA Superb’nın yanındaki alanı ve 20 metreye kadar arkasındaki alanı izler. Sistem, aracın yanında veya arkasından yaklaşan, kör noktada bulunan, araçlar tespit edince, sürücüyü uyarmak için yan aynada bulunan LED sembolü ışığını yakar. Sürücü tespit edilen aracın yönünde ilerlemeye devam ederse, LED ışığı, olası tehlikeyi belirtmek için yanıp sönmeye başlar. Kör nokta tespiti 10km/s den itibaren aracın maksimum hızına kadar etkindir.

 

 

Yolcu Koruma Asistanı


Bu özellik, trafikte olabilecek acil durumların etkilerini en aza indirmek için aktif güvenlik sağlar

Araçta kullanılan diğer özelliklere bağlı olarak, yeni ŠKODA Superb iki seviye ekip koruma yardımını birleştirir:

 

  • Önden/arkadan kayma gibi, stabil olmayan sürüş durumlarında, giriş seviyesi sistemleri emniyet kemerlerini gerer ve ESC’nin etkin olması ile, araç dışından yabancı cisimlerin girmesini önlemek için, yan camları ve açılır tavanı nerdeyse tamamen kapatır.

 

Üç noktalı emniyet kemerleri ve güvenlikli koltuk başlıkları ile ince ayarlı etkileşimi sağlayan opsiyonel olarak 9 adede kadar sunulan hava yastıkları, sürücüyü ve yolcuları yaralanmalardan korur.​

Şerit Takip Asistanı

Bu özellik, sürücü istemeyerek şeritten çıktığında,bu durumu sürücüye gösterge panelindeki görsel bir mesaj ile anlatabilir ve düzeltici yönlendirmeyi başlatabilir. Bu sistem 65km/s hızından itibaren, yolda tanınabilir şerit işaretleri olması ve göstergenin şeriti geçmeden önce açılmamış olması koşulu ile etkinleşir.

Trafik sıkışıklığı Asistanı

trafik sıkışıklık
Bu sistem, trafik sıkışıklığında ve durup kalkan trafiklerde daha fazla güvenlik ve konfor sağlar.

Trafik sıkışıklığı yardımı, adaptif sabit hız kontrolünü ve şerit yardımını birleşerek, onlarla bağlantı kurar.

Trafik sıkışma durumunda, şerit yardımı , aracın 60km/s hızlarının altında şeritte durmasına yardım etmek için, adaptif şerit rehberliği sağlar. ACC aynı anda etkinse, direksiyon, frenleme ve hızlanma, yol ne kadar tıkanmış olursa olsun, otomatik olarak gerçekleştirilir. Bunun çalışması için sürücünün elleri direksiyonun üzerinde olmalıdır..

Acil durum asistanı

acil durum
Acil durum yardımı, sürücü etkisiz hale gelirse müdahale eder.

Belirlenmiş bir zamanda, hiçbir direksiyon hareketi veya başka sürücü faaliyeti tespit edilmediğinde, bir uyarı sinyali duyulur. Sürücü tepki vermezse, sistem kısa bir sarsıntı başlatır. Sürücü hala tepki vermiyorsa, araç otomatik olarak komple durdurulur ve aynı zamanda dörtlü flaşörler otomatik olarak etkinleştirilir.

Acil durum yardımı, otomatik DSG şanzıman, adaptif hız sabitleme ve şerit yardımı ile birlikte çalışır.

Akıllı Far Asistanı

Bu sistem, tüm trafik şartlarında aydınlatmayı iyileştirerek gelişmiş güvenliği sağlar.

AAkıllı far yardımı, dinamik açı ayarı ve maskelenmiş uzun huzme içerir. Çok işlevli kamera karşıdan gelen ve önde ilerleyen araçları tanımlar ve akıllı far yardımı otomatik olarak özellikle bu bölgelere iletilen ışığı azaltır.

Uzun huzmeyi kapatmak yerine, gerekli ise, karşıdan gelen veya önde ilerleyen aracın bölgesine bir “maske” yansıtılır. Bu, karşıdan diğer sürücülerin gözünü almadan, devamlı olarak uzun huzmeli farların geniş görüş açısı ile sürüş avantajını kullanmanın mümkün olduğu anlamına gelir.

 

 

Far Asistanı

Bu sistem otomatik olarak uzun huzmeyi açar ve kapatır.

Çok işlevli kamera karşıdan gelen ve önde ilerleyen araçları tanımlar ve far yardımı otomatik olarak iletilen ışığı azaltır.

Far yardımı otomatik olarak uzun huzmeyi kontrol eder. 60km/s’den itibaren etkinleşerek, dışarısı yeterince karanlık olduğunda, otomatik olarak uzun huzmeli farları etkinleştirir. Önünüzdeki bir araca yaklaşıyorsanız (veya karşıdan bir araç yaklaşıyorsa), diğer yol kullanıcılarını rahatsız etmeyecek şekilde, sistem otomatik olarak farları karartır.

 

Çoklu Çarpışma Freni

Bir kazaya karışan ve hava yastıkları etkinleşen bir araç, hala hareket halinde olabilir ve ikincil bir kazaya yol açabilir…

Trafik güvenliği araştırmaları, çeşitli trafik kazalarının nedenlerini, koşullarını ve akışını analiz eder. Bulgular, ŠKODA araçlarının aktif ve pasif güvenlik özelliklerinin geliştirilmesinde yararlıdır. Burada çoklu çarpışma freni devreye girer ve bir zincirleme kazayı engellemek için araç durdurulur.
Yeni Superb’de, Çoklu Çarpışma Freni, kaza sonrası daha fazla zararı engellemek için fren sistemini etkinleştiren, bir güvenlik özelliğidir.

Yeni Superb’de umarız park asistanı en azından prestige modelinde daha önceki modeller gibi standart olur.
Kaynak : http://www.skoda.com.tr/models/yeni-superb/yeni-superb-guvenlik/

Bu yazı 8081 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.