2015 SUBARU WRX SMALL OVERLAP ÇARPIŞMA TESTİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİ

2015 Subaru WRX ilk kez girdiği IIHS small overlap testinden yüksek puanla ayrıldı. 2012’ de yapılmaya başladığından beri pek çok lüks ve iyi arabanın kaldığı small overlap(küçük bariyer) testinde arabanın ön kısmının sadece % 25’i bir bariyere çarptığı (64 km /s)  halde yüksek momentum kazanımı nedeniyle çoğu kez sürücü mahali büyük hasar görebiliyor. En son orta sınıf jipler ve mini sınıfından arabaların pek çoğunun kaldığı testlerde Subaru WRX 4/4 good alarak bu zorlu testi geçti.

Subaru’nun küçük ve kompakt spor arabası WRX bu testleri geçerek IIHS Top Safety Pick (Yüksek güvenlik seçimi) ödülüne layık görüldü. Tümüyle yeniden tasarlanan WRX yeterli değişikliği yapmış gözüküyor.

Testte Subaru WRX’in sürücü mahali yeterli boşluğu sağlarken, kuklanın hareketinde kontrol sağlanarak yaralanma riski minimize edildi. Kuklanın kafası ön havayastığını iyi bir kontak sağlayarak, kaza anında sürücüyü doğru konumda tutmaya yetti. Yan havayastığı yandan gelen objelere karşı yeterli korumayı sağladı. Çirkin Kral ayrıca diğer çarpışma testlerinden de yüksek puan aldı.

Subaru WRX böylece Amerika ve Dünya pazarındaki üstün güvenlikli arabalardan biri olduğunu kanıtladı.

Kaynak : IIHS

Bu yazı 10368 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.