2015 Volkswagen Jetta Sonunda Small Overlap Çarpışma Testinden Geçti

2015 Volkswagen Jetta sedan yeniden tasarlanarak geliştirildi. Daha önceki testlerde yeterince başarı gösteremeyen Jetta, bu sefer small overlap çarpışma testinin geçerek kendini kanıtladı. 2015 Volkswagen Jetta modellerinde A sütunu ve kapılar güçlendirilerek özellikle small overlap gibi ölümcül kazalarda sürücüyü koruyacak şekillerde güçlendirildi. Bir önceki kasa bu testten ancak 2/4 puan (marjinal) alabilmişti. Yeni Jetta ise bu testten 4/4 (iyi) puanla Top Safety Pick+ ödülüne layık görüldü. Böylece VW bir arabasını daha güvenli hale getirmiş oldu.

Yapı

Sürücü mahali kazadan sonra oldukça iyi korunuyor ve sadece  alt menteşede ve ayak dayanağında 8 cm içeriye kayma gözlendi. Üst tarafta gösterge panelinde ise 6-7 cm kayma gözlendi. Bu değerler gerçekten iyi değerler. Normalde small overlap’ten kalan araçlarda paneli içeri göçerken, direksiyon sürücüye saplanabiliyor.

Yaralanma Riski Ölçümü

Dummy’den (robot) alınan veriler bu kadar ciddi bir kazada düşük yaralanma riski gösteriyor.

Araçtaki hava yastıkları ve koltuklar sürücüyü kazaya karşı koruyor. Emniyet kemeri sayesinde kafa ve omuz yaralanmaları engelleniyor.Araç tavan dayanımı ve yan çarpışma testlerinden başarıyla geçti.

Bu testler sayesinde pek çok firma araçlarını daha güvenli hale getirmeye başladı.

Kaynak: IIHS

jetta small overlap çarpışma 2015

jetta small overlapten sonra dizler

jetta testleri

Bu yazı 14896 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.