2017-2018 VW Passat IIHS Çarpışma Testi

2012’de kasası yenilenen  VW Passat,2013 modellerden itibaren küçük bariyer (small overlap) ön çarpışma testlerin yan hava yastıkları yeniden programlanarak yolcu güvenliği arttırıldı. 2016 modellerden itibaren ise A sütunları ve kapı eşikleri güçlendirildi ve perde ekstra güvenlik için perde hava yastıkları uzatıldı. Yolcu tarafından yapılan yeni çarpışma testinde(passenger side small overlap) marjinal puan alan aracın güvenlik açısından geliştirilmesi gerekiyor.

 

YAPI

Yolcu bölümü maksimum alt menteşe eşiğinden 18 cm içeri girerken, üst menteşeden 11 cm ve ön göğüsten maksimu m 10 cm ihlal olduğu görüldü.

YOLCU YARALANMA RISKI ÖLÇÜMÜ

Kazanın şiddetine göre ön konsola yolcunun kafasının çarpması muhtemel. Vücutta diğer bölümlerin yaralanması oldukça düşük.

Yolcu sıkışması ve kukla kinetikleri

Kuklanın kafası nadiren ön hava yastığına geliyor ve sağa kayarak konsola çarpacak kadar ilerliyor. Perde hava yastıkları yan taraf ve dışarıdaki cisimlerden koruyacak kadar ileri gidiyor.

SÜRÜCÜ YARALANMA RISKI ÖLÇÜMÜ

Sürücü tarafından kazanın şiddetine göre ciddi yaralanma olasılığı düşük . Sürücünün kafası iyi kontrol ediliyor ve ön hava yastığına geliyor ve geri tepiyor. Yani bu kontrolde çok iyi.

Test aracı 2017 Volkswagen Passat 1.8T S 4-door
Ağırlık 3,269 lbs.(1482 kg)
Motor 1.8 L turbocharged 4-cylinder (benzin)

 

Passat 2017’de başlatılan yolcu tarafı small overlap çarpışma testinden 2/4 Marjinal aldı. Yani bu yeni başlatılan testte pek başarılı olamadı. Başarılı olması için en az 3 Kabul edilebilir 4 İyi alması gerekiyordu. Bu da Passat’ın güvenlik üzerine tekrar çalışması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bunların dışında aracın farları zayıf olarak değerlendirilmiş ve çocuk koruması iyi puan almış.

 

2017 Passat bu testlerden yolcu koruması dışından genel olarak iyi puan alarak Top Safety Pick alsa da yeni yolcu güvenliği testinden kaldı denilebilir.

Kaynak: IIHS 

Bu yazı 5398 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.