2019 Toyota Corolla IIHS Çarpışma Testi’nden İyi Not Aldı

Yeniden tasarlanan 2019 Toyota Corolla hatchback ,2018 TOP SAFETY PICK ödülü aldı. Test edilen araçlarda viraj adaptif lambalar opsiyoneldi. Corolla sedan ise hnüz yeni tasarlanmadığından teste sokulmadı.

2018 TOP SAFETY PICK ödülü almak içinse başlıca sürücü tarafı small overlap testi yolcu tarafı small overlap testi , yan,tavan, ön çarpışma testleri ve de kafa sınırlama testlerinden geçti. Ayrıca ön çarpışma önleyici sistemlerde ise ful çekti. Corolla ABD pazarında ön çarpışma önleyici sistem  standart olarak geliyor. Ayrıca opsiyonel kavislere uyumlu ışıklar kabul edilebilir puan aldı. Buna rağmen standart ışıkları marjinal puan(2/4) aldı.

Ayrıca IIHS’nin geliştirdiği en yeni yolcu tarafı small overlap testinden iyi puanla geçti. Eğer Toyota iyi ön farlara sahip olsaydı TOP SAFETY PICK+ ödülünü de alabilirdi.

Toyota Corolla hatchback, 2019 model yılı için yeniden tasarlandı.  Toyota Corolla sedan henüz yeniden tasarlanmamıştır, bu yüzden listelenen puanlar sedan için geçerli değildir. Sürücü tarafı small overlap puanlamaları Toyota tarafından önden çarpışma testi doğrulamasının bir parçası olarak yürütülen bir teste dayanarak Enstitü tarafından belirleniyor.

 

Small Overlap Sürücü Tarafı

Yapı

Sürücü alanı, alt menteşe direği ve fren pedalı 5 cm alt iç maksimum sınırda ,iyi korunmuştur. Üst iç izinsiz giriş direksiyon kolonu ve gösterge panelinde 4 cm ölçüldü.

Yaralanma önlemleri

Kukladan alınan önlemler, bu ciddiyetin çarpışmasında herhangi bir önemli yaralanma riskinin düşük olduğunu göstermektedir.

Kısıtlamalar ve kukla kinematik

Kukla hareketi iyi kontrol edildi. Kuklanın başı geri çekilinceye kadar kukla önünde duran ön hava yastığını yükledi. Yan perde hava yastığı yerleştirildi ve başın yan yapı ve dış nesnelerle temas etmesini önlemek için yeterli ileri sargıya sahipti.

Small Overlap Yolcu Tarafı

Yapı

Yolcu boşluğu, alt menteşe direğinde 5 cm’lik alt iç kısmın maksimum girişiyle iyi bir şekilde muhafaza edildi. Maksimum üst işgal , gösterge paneli ve menteşe direğinde 4 cm olarak ölçüldü.

Yolcu yaralanması önlemleri

Kukladan alınan önlemler, bu ciddiyetin çarpışmasında herhangi bir önemli yaralanma riskinin düşük olduğunu göstermektedir.

Yolcu kısıtlamaları ve kukla kinematik

Kukla hareketi iyi kontrol edildi. Kukla başı geri çekilinceye kadar kukla önünde duran ön hava yastığını yükledi. Yan perde hava yastığı açıldı ve başın yanı ve dış nesnelerle temas etmesini önlemek için yeterli koruma sağlandı.

Sürücü hasarı önlemleri

Kukladan alınan önlemler, bu ciddiyetin çarpışmasında herhangi bir önemli yaralanma riskinin düşük olduğunu göstermektedir.

Sürücü sınırlamaları ve kukla kinematik

Kukla hareketi iyi kontrol edildi. Kuklanın başı geri çekilinceye kadar kukla önünde duran ön hava yastığına yaslandı.

Kısa Farlar

 

Yolda, görüş mesafesi yolun her iki tarafında adil idi. Eğriler üzerinde, görüş açısı hem sağ virajlarda iyiyken, sol keskin virajda yetersizdi.

Kısa farlar parlaklık sınırlarını asla aşmıyor.

Uzun Farlar

Yolda, görüş mesafesi yolun sağ tarafında yeterli ama sol tarafta yetersizdi. Eğriler üzerinde, görünürlüğü tüm 4 testte iyiydi.

Uzun farlar, bu aracın her iki sol virajında ​​ve kademeli sağ eğimde, kısa farların bazı limitlerini telafi ediyor.

Kaynak:  IIHS

Bu yazı 2748 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.