2022’de Volvo Otonom LiDAR’lı Araçlar Üretecek

Günümüzde sürücüsüz arabalarda radarlardan, ultrasonik sensörlere ve navigasyona kadar bir çok teknoloji kullanılıyor. Buna rağmen, LiDAR yüksek maliyet nedeniyle son teknoloji araçlarda bile pek kullanılmıyor. Öyle görünüyor ki, artık bu değişmek üzere. Volvo Luminar’dan aldığı yeni LiDAR teknolojisini 2022 itibariyle yeni araçlarında sunacağını duyurdu.

LiDAR teknolojisinde bir saniyede milyonlarca lazer ışığı atılarak, etraftaki cisimlerin canlı 3D haritası çıkarılıyor. Bu çeşit bir teknoloji daha önce Ford karda ve karanlıkta giden otonom araçlarını yönlendirmek için kullanırken, Toyota’da yeni nesil otonom araçlarında LiDAR teknolojisini kullanmayı amaçlıyor. Şöyle bir örnek verirsek; aynı teknolojiyi NASA 2013’te Mars’a Curiosity uzay aracını indirmek için kullandı.

Buna rağmen, Tesla CEO’su Elon Musk bu teknolojiyi gereksiz derecede pahalı ve saçma olarak adlandırılmıştı.

Neyse Volvo LiDAR teknolojisini güvenliği daha gelişmiş sürücüsüz araçlar için anahtar olarak görüyor. Bu teknoloji UBER ortalığıyla geliştirilen otonom XC90 jip filosunun bir parçası aslında. Ayrıca Volvo gelecekteki araçların hepsine bu teknolojiyi uygulamayı planlıyor. Luminar’da Volvo’nun girişimiyle bu teknolojinin yayılarak, yeni bir ekonomi doğuracağını da düşünüyor.

2022 itibariyle Volvo Silikon Vadisi’nde bir girişim şirketiyle yeni nesil araçlarıyla başlangıç olarak yarı otonom tarzı bir sürüş sunacak. Müşteriler Otoban Pilotu seçeneğiyle entegre LiDAR sistemini kullanarak bazı özel bölgelerde otonom sürüş yapacak. Tabi bu bölgeler şimdilik çalışmak için seçilen özel güvenirliği kanıtlanmış bölgeler olacak.

“Yakında Volvo’nuz güvenli olduğu belirlenen otoyollarda kendi kendine gidecek. İşte otonom sürüşe geçtiğinizde, ellerinizi direksiyondan çekebilir, arkanıza yaslanabilir ve gözlerinizi yoldan ayırabilirsiniz,Volvo tüm sorumluluğu alacaktır. Zamanla arabanın kendi kendine gittiği yol haritaları genişleyerek,kendini güncelleyecektir.Bizim açımızdan bu özerkliği güvenli bir şekilde, dereceli olarak tanıtmak önemlidir,” diyor Volvo Cars’dan teknoloji şefi Henrik Green.

Luminar’ın LiDAR’ı araçtaki diğer sensörler,kameralar ve yazılımla birlikte çalışarak otoban pilotunu kontrol edecek. Bununla birlikte Volvo diğer sürücü asist sistemlerinde yol alıp, almayacağını da araştırıyor. Ayrıca Volvo’nun yeni jenerasyon SPA-2 araçlarında LiDAR’ın standart olma potansiyeli var.

Volvo otonom sürüşü geliştirerek, hayat kurtaran teknolojiler haline getirmeyi planlıyor.

Kaynak: Volvo

https://www.gercekbilim.com/2022den-itibaren-volvo-surucusuz-lidarli-araclar-uretmeye-baslayacak/

Bu yazı 534 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.