2016 Fiat 500X IIHS Small Overlap Çarpışma Testi’nden Geçti

Yeni Fiat 500X dünyanın en zorlu testlerini yapan ABD IIHS çarpışma testlerinden iyi puan alarak TOP SAFETY PICK+ ödülüne layık görüldü. Araçtaki ön çarpışma önleme sisteminin de bunda faydası oldu.

2015’de Chrysler 200’den sonra SUV testinde en yüksek oyu alarak en yüksek puanı aldı.

Amerikan Otoyol Güvenliği Kurumu IIHS tarafından yapılan small overlap(küçük bariyer) testlerinde sürücü kabini makul derecede sağlam kaldı. Kapı menteşesi ve panelinde ancak 4 inçlik(11 cm) bir göçme oldu. Ön ve yan hava yastıkları açılarak sürücünün kafasını yeterince korudu. Alınan ölçümler böylesi bir çarpışmada sürücünnü sol ayağının aşağısının biraz incinebileceği görüldü.

Normal önden çarpışmada ise sağ ayakta muhtemel incinme gerçekleşebilirken, yan çarpışmalarda problem yaşanmadı. 20 km ‘ye kadar olan çarpışma önleme testlerinde ise 4’de 5 başarı sağlandı. 41 km/s testinde ise çarpışma şiddeti 8 km’ye kadar düşürüldü.

Small overlap testinden geçen arabalar arasında artık bir fiat 500X var. Bu testte daha öncesinde Mercedes C serisi ve Audi A4 ‘ün kaldığını hatırlatmakta fayda var. Tabi sonrasında bu problemler çözüldü.

Top Safety Pick+ almak için aracın small overlap testinden geçmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bu yazı 9986 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.