Audi A3 Sedan A4 ‘ün Kaldığı Small Overlap Çarpışma Testi’nden Başarıyla Geçti

 

Audi A3 ‘ün yeni çıkan sedan modeli IIHS’ nin yaptığı en zorlu test olan small overlap’ ten iyi (good) puan alarak geçti. En son geçen sene 2014 Audi A4 bu testten kalmıştı. Oldukça sık rastlanabilecek sürücü mahalinden küçük bir bariyere çarpma testi yani small overlap testleri , aslında gerçekten ölümcül bir test. Bu test EURO NCAP tarafından yapılmıyor, sadece IIHS(Uluslararası Sigortacılık ve Otoban Güvenliği) tarafından yapılıyor. Test aslında arabanın çok küçük bir bölümünde olabilecek çarpışmanın güvenliği nasıl tehlikeye atabileceğini açık bir şekilde gösteriyor. Test oldukça zorlayıcı ve çoğu üretici bu testlerde zorlanıyor. Son gelen veriler minicar(mini araba) sınıfında bu testleri neredeyse geçebilen yok.

İşte bu Audi A3 sedan bu testlerde en yüksek puanı yani good (iyi) aldı. Test sonrasında sürücü kabini oldukça stabil kalırken sadece alt dirsek menteşesinde 13 cm’lik bir içe girme oldu. Üst kısımda ise 6-7 cm’lik bir daralma oldu. Bunların dışında test videosuna bakılırsa A4 ‘ de olduğu gibi üst direklerde büyük bir çökme gözükmüyor. Test kuklasından elde edilen verilere göre ciddi bir yaralanma oluşmazken risk oldukça düşük. Ayrıca sürücü ve yan hava yastıkları sürücüye etkili koruma sağladı.

Araç en düşük puanı yan çarpışmada leğen ve gövdeye uygulanan basınçtan alsa da bu puanlar bile kabul edilebilir aralıkta yer aldı. Diğer çarpışma testlerinden araç tümüyle geçti ve hep iyi notlar aldı. Anlaşılan Çin’ de üretilen A3 sedan oldukça güvenli ve kaliteli bir araba.

Audi A3 sedan IIHS tarafından sadece en güvenli arabalara verilen Top Safety Pick + ödülünü aldı.

Test aracı 2015 Audi A3 1.8T Premium 4-kapılı
Ağırlık 1422,4 kg
Teker genişliği 104 inç
Uzunluk 175 inç
Genişleme 71 inç
Motor 1.8 L turbocharged 4-litre
EPA ratings 23 mpg city / 33 mpg highway

 

audi a3 sedan small overlap

Kaynak : IIHS

Bu yazı 20242 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.