Tesla BioWeapon Savunma Sisteminin Çalıştığını Gösterdi

0
Posted 11 Mayıs 2016 by Oguz in Teknolojibiyosilah tesla

Elon Musk, Tesla Model X’deki Bioweapon Defense Mode (Biyo silah Savunma Modu) olduğunu açıkladıklarında, herhalde herkes gerçekten bunun ne işe yarayacağını düşünmüştü .  Tesla Model X ve Model S’deki HEPA filtreler bizi hava kirliliğinden korumak için tasarlandı. Tesla Biyo silah savunma modunu test etmek için gerçek dünyadaki kirliliği kullanmak yerine, daha kontrollü koşullarda test etmek istediler. Model X’i bir iklim balonuna koyarak  1,000 µg/m3 ‘lük  PM2.5 materyal partikülüyle  kontaminasyona soktular.  EPA’nın iyi hava kalitesi için standart 12 µg/m3 iken, bu kirlilik en aşırı koşullara denk geliyor.

Test edenlere göre , HEPA filtre sistemi sadece 2 dakika içinde kirlilik seviyesini 1,000 µg/m3’den tespit edilemeyecek kadar düşük seviyeye indirdi. Aracın kabininde gaz maskesi kullanmadan, rahat bir şekilde temiz hava alınabildiğini gösterdi. Hatta Tesla sistemin çalışmaya başlamasıyla, aracın etrafındaki havadaki PM2,5 kirleticisini % 40 oranında azalttığını da belirtiyor. Her ne kadar  aşırı gözükse de , hava kirliliği giderek artan bir problem. Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğinin gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük çevresel sağlık problemi olduğunu belirtiyor.

Hava kirliliği kirlilik seviyelerinin düşürülmesi inme, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve kronik akut solunum yolu hastalıklarında düşeceği belirtiliyor. Ayrıca bu sayede Çin ABD gibi aşırı hava kirliliğinin olduğu ülkelerde, emisyon oranları düşürülebilir. Yine de Çin’de elektriğin büyük kısmının termik santrallerden sağlandığı düşünülürse, Tesla Çin için daha da hava kirletici sayılabilir. Bu konuda daha önce bazı tartışmalarının yaşandığını da belirtmekte fayda var. Teslada yapılan bu ilk testler , en azından Tesla sahipleri ve belki de hastalık hastalarını tatmin edebilir.

Kaynak : Gerçek Bilim

tesla savunma moduBu yazı 5425 kez okundu


About the Author

Oguz


0 CommentsBe the first to comment!


Leave a Response


(required)

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.