BMW 2 Serisi Small Overlap Çarpışma Testinden Geçen İlk BMW Oldu

2014 Model BMW 2 Serisi IIHS small overlap(küçük  çarpışma testinden iyi puan alarak bu yılın en iyi güvenli arabalarından biri oldu. Bu sayede IIHS TOP SAFETY PICK+ ödülü alan araba bugüne kadar small overlap testinden BMW’nin IIHS small overlap testini başarıyla geçen ilk arabası aslında. (tabi 5 ve 7 serisi bu teste daha girmedi.) Geçen aylarda da Audi A3 sedan A4 ‘ün kaldığı small overlap testinden geçmişti. Bu da büyük Alman otomobil üreticilerinin bu testlerden arabalarını geçirmek için yeni modellerde denemeler yaptığı ve başarılı olduğunu gösteriyor.

BMW 1 serilerini yeniden tasarlayarak 2 serisi ismini verdi. BMW 2 serisi small overlap,orta bariyer(moderate overlap) ,yan çarpma, tavan dayanıklığı  ve kafalık testini başarıyla geçti. Kafalık testi Haziran 2014’de başlayan yeni bir test.  Small Overlap yani küçük bariyer testi verilen ve Amerikan IIHS kurumu tarafından test aslında çok basit olmasına rağmen sürücüler için ölümcül riskler taşıyor.2012’de başlayan Small overlap testinden başlarda pek çok araba geçemiyordu. Sürücü tarafında bulunan engelin küçük bir kısmına (%25)  çarpan araba, sadece 60 km ile gitmesine rağmen, akstan ve moment nedeniyle araba dönebiliyor ya da büyük hasar görebiliyor. Aslında bu test çok önemli, çünkü refüjler, köprü ayakları ve otobanlardaki gişeler gibi yerlere çarptığınızda bu etkilere maruz kalabiliyorsunuz. Bu testte sizi direksiyon ve perde hava yastığı kurtarıyor. Eğer perde hava yastığınız açılmazsa ya da direksiyonunuz dönerse kafanızı çarpabiliyorsunuz. İzleyeceğiniz testlerdeki arabaların kimisinin perde hava yastığı açılıyor kiminin açılmıyor. Ayrıca sol ön direğin çökmesi ile sürücü mahali eziliyor ayaklar sıkışabiliyor, tehlike artıyor. Aslında bu kazada aracın sürücü mahalinden ağaca ya da direğe çarpması simüle ediliyor ki, bu aslında oldukça yaygın bir kaza türü. 

BMW 2 serisinde opsiyonel sunulan Şehir Freni(City Braking) teknolojisi ise aracı yavaşlatarak önden çarpışmayı engelliyor. Bu teknolojinin olduğu BMW 2 Serisi önden çarpma testlerinde yüksek puan alıyor. Teknoloji aracın hızını 19 km’ye kadar düşürerek çarpışmayı engelliyor.

Araç IIHS’ nin yaptığı testlerde en yüksek puanı alan 5. araç oldu.

Kaynak : iihs 

Bu yazı 11390 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.