Çarpışma Testlerinin Tarihçesi

Araç güvenliği tarihine ilişkin ilk ölümcül otomobil kazası 31 Ağustos 1869’da bir kadının ölmesine neden olan kazadır. Muhtemelen bu kaza nedeniyle güvenliğin sadece araçlar ve yollar için değil, yayalar için de olması gerektiği bilinci uyandı.

Duesenburg dört teker hidrolik fren  A modeli, araç güvenlik tarihinde ilk atılımdır. Bu fren sistemi ilk 1922’ de tanıtıldı. 1930’ lara gelindiğinde ise Ford arabalarda güvenlik camı kullanılmaya başlandı. Ayrıca 1930’ larda plastik cerrahı Claire Straight ve doktor C.J. Strickland arabalara emniyet kemeri ve gösterge paneli konulmasını önerdi. Strickland sonrasında Amerikan Otomobil Güvenlik Ligi’ni kurdu.

Araç güvenliği tarihinin tabiki en önemli kısmı çarpışma testlerinin başlangıcıdır. GM (General Motors) ilk bariyer çarpışma testini 1934’ de gerçekleştirdi. Amerikan Tucker, dünyanın ilk gösterge panelini ve direksiyonla dönen orta farını üretti. 1949 yılına gelindiğinde ise Chrysler Crown Imperial dünyanın ilk disk frenli arabası oldu.

Sonrasında İngiltere’ de 1958’ de Araç Düzenlemeleri Harmonizasyonu Dünya Forumu’ nda araç güvenliği tarihine adım attı. Forum oto güvenliğinin gelişiminde uluslararası standartların gelişimini hedeflemektedir. Bu düzenlemeden sonra emniyet kemeri ve roll cage(kafes) gibi hayat kurtaran güvenlik buluşları yapıldı.

1958’ de Volvo bir mühendis 3 noktalı omuzdan gelen emniyet kemerini keşfetti. 1959’ da emniyet kemeri Volvo için standart oldu. İlk ön koltuk kafaları ise 1959’ da opsiyonel olarak sunulmaya başladı.

 

NHTSA Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Kurumu (National Highway Traffic Safety Administration)

1966’ ya gelindiğinde Amerika’ da Ulaştırma Bakanlığı tarafından arabaların dayanıklılığını arttırmak için kurulmuştur. 1967 ‘ da Ulusal Ulaşım Güvenlik Masası(National Transportation Safety Board) yani NHTSA kurulsu. 1979’ da NHTSA yaygın kullanılan arabaların çarpışma testlerini yapmaya başlayarak,sonuçları kamuyla paylaşmaya başladı.

1984’ gelindiğinde ise Newyork eyaletinde emniyet kemeri yasayla zorunlu kılındı. Ön çarpışma testleri 1995’ te başlarken, 2003’ den beri darbeleri testler yapılıyor. 2009’a gelindiğinde ise NHTSA 2721 kg ve altı araçlarda tavan çökme testlerini standartlara ekledi. Motorlu araçlar güvenlik organizasyonları ile Ulaştırma Bakanlığı birlikte çalışarak sürücü, yolcu ve yaya güvenliğini için güvenlik tedbirleri alıyor.  Araştırmalar üreticilerin bu sonuçlara dayanarak arabaların son çıkan modellerinde güvenliği arttırdığını ortaya koyuyor. Her şeye rağmen Dünya Sağlık Örgütü kazalarda ölüm oranının halen kabul edilemez yükseklikte olduğunu belirtiyor.

 

Euro NCAP

Euro NCAP Avrupa’ da satılan arabaların gerçekçi testlerini yapan bağımsız bir güvenlik performans şirketidir.

1997’ de kurulan Euro NCAP 7 Avrupa devletinin birleşiminden oluşan ve her Avrupa ülkesinde organizasyonlara sahip bir test kuruluşu. Euro NCAP özellikle ülkemizde satın aldığımız arabaların çarpışma testlerini yapan ve arabaların güvenlik seviyelerini gösteren bir kuruluş. Amerikan NHTSA’ ya göre yeni bir kuruluş olsa da, Avrupa’ da rüştünü ispatlamıştır. Euro NCAP sayesinde de yeni arabalarda güvenlik standartları yükseltilmiştir. Amerikan NHTSA testlerine benzer testler sunan Euro NCAP testleri , Amerikan NHTSA testlerinden daha kolay testlerdir. Bu testlerden çoğu araba markası kolayca geçmektedir.

ADAC Allgemeiner Deutscher Automobil-Club

Adac Almanya’ da 1903′ de normalde Alman Motorsiklet Birliği adı altında kurulan. Halen 1,5 milyon motorcu üyesi olan dünyanın en büyük kulübüdür. 2010′ da Türkiye’ de hizmet vermeye başlayan ADAC üstün hizmet sağlayan bir kuruluştur. Almanya’ da otoyolların güvenliğini arttırmak için de çalışmaktadır. Ayrıca özel çarpışma testleri yaparak arabaların güvenliğinin arttırılmasını hedeflemektedir.

 

 

Bu yazı 8270 kez okundu

2 comments

  1. çarpışma testi

    Türkiye’de ve dünyada nerelerde çarpışma testi yapılıyor? bununla ilgili bir araştırma yapıyorum. Araç testlerinin yaygınlığı ve kalitesi ile ilgili. Bu alandaki kaynakları nereden bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.