Elektrikli Hyundai Kona Park Halindeyken Patladı

Tüm dünyada giderek sayıları artan, elektrikli arabaların artık patlama haberlerini her gün alır olduk. Elektrikli arabalarda lityum iyon pillerdeki ,membran sızıntıları nedeniyle malesef böyle haberler alabiliyoruz. Bu seferki haber Kanada’dan geliyor. Bugüne kadar böyle bir haber ile gündeme gelmemiş bir elektrikli araç olan Hyundai Kona’nın elektrikli versiyonlarından biri garajda patlamış. Aracın sahibi olan Piero Cosentino adlı kişi, öğlen yemeğini yemek üzereyken bir patlama sesi duymuş ve ardından da yangın alarmı devreye girmiş. Daha sonra da evin garaj kısmından siyah dumanlar yükselmeye başlamış.

Kendisini aceleyle dışarıya atan araç sahibi Cosentino da yangın ekiplerine haber verip, onlar gelene kadar yangına bahçe hortumuyla müdahale etmeye çalışmış. Garajın çatısının bile havaya uçmuş olması, bu patlamanın şiddetini gözler önüne seriyor. İtfaiye ekibinde de yaklaşık 30 görevli yoğun müdahaleler sonucu bu yangını söndürebilmiş. Çünkü bildiğiniz üzere lityum iyon pillerin yangınlarında söndürme işlemi oldukça zorlu oluyor ve yangın bitse bile yangının tekrarlama ihtimaline karşı uzun süre soğutma işlemi yapılması gerekiyor.

Patlamanın şiddetiyle garajın çatısı havaya uçtu

Elektrikli Hyundai Kona’nın sahibi olan Piero Cosentino’nun belirttiğine göre aracı şarja takılı durumda bile değilmiş. Bu da olayı daha da ilginçleştiriyor. Çünkü normalde elektrikli araçlarda piller kullanım halindeyken ısınma olabiliyor ve araçtaki sistemler sayesinde soğutuluyor. Aracın patlama sebebi ise uzmanlar tarafından araştırılmaya devam ediyor . Aracın patlama nedeni belli olduğunda size ulaştırmaya çalışacağız.

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/362210/elektrikli-hyundai-kona-garajda-patladi/

Bu yazı 668 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.