Hindistan’da Üretilen Arabalar Global NCAP’ten Sıfır Yıldız Aldı

Dünya’ da en fazla kaza oranına sahip ülke olarak bilinen Hindistan(yılda 140,000 ölüm) , aynı zamanda Dünya’nın en büyük 6. Araba pazarıdır.  Bununla birlikte ürettikleri arabaları pek çarpışma testlerine sokma zahmetinde bulunmuyorlar.  İşte Global NCAP ((New Car Assessment Programme) adı verilen İngiltere tabanlı yeni nesil bir çarpışma programında birkaç hint arabası da çarpışma testine sokuldu. Sonuçta  bütün arabalar inanılmaz sonuçlar alarak,Global NCAP’ten sıfır yıldız aldı. İzleyeceğiniz çarpışma testlerinde durumun ne kadar vahim olduğunu görebilirsiniz.

Global NCAP tarafından yapılan testte IRTE( Hindistan Yol Trafik Eğitim Enstitüsü) ‘nün katkılarıyla Tata Nano, Maruti Alto, Hyundai i10, Ford Figo ve VW Polo’dan iki ünite kullanıldı. Teste United Nations Regulation 94’e göre  56 km/s ve Latin NCAP 2013’e göre 64 km hızlarında yapıldı.

Bu testlerin bazıları daha başlamadan bitti, çünkü bugün çoğu arabada standart olan hava yastıkları bunlarda standart bile değildi.

Testlerde Tata Nano, Maruti Alto ve Hyundai i10 fena çuvalladı. Bunların kabinleri çarpışmalarda çöktü yolcular ölümcül düzeyde yaralandı. Ford  Figo ve VW Polo ise rijidite açısından bu arabalarında biraz daha iyi çıktı. Polo’da bile yolcular ölmese de fena yaralanıyor.

İşte bu fena ölçümlerden dolayı VW Hindistan için ürettiği bu Polo’lar ön iki hava yastığı standart tutmaya karar verdi. (VW Polo iki hava yastığı olunca en azından 4 yıldız alabiliyor ) .Bu sonuçlar üzerinde Hindistan Yol Trafik Eğitim Enstitüsü bir konferans yaparak araç ve yol güvenliğini tartıştı. NCAP testleri bile artık çoğu arabayı aklayamazken, bu gibi testlerde hindistandan üretilen arabaların kalması aslında traji komik bir sonuç. Bakalım yakında Hintli üreticiler arabalara standart olarak hava yastığı koyacak mı? 

Kaynak : http://www.drivespark.com/four-wheelers/2014/indian-cars-fail-global-ncap-crash-test-006251.html

Bu yazı 20022 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.