Kendi Kendine Gidebilen Bir Mercedes S 500 ile Mercedes Robot Araba Yarışından Geri Kalmıyor

Videoda Almanya Frankfurt  sokaklarında hareket eden bir self driving Mercedes S500  görülüyor. Yayalara yol veriyor yolları takip ediyor kurallara uyuyor. Bu videoda Mercedes’in yakında robot araba yarışına katıldığının göstergesi aslında. Araçta radarlar, bilgisayarlar sensörler yer alıyor. Video da aracın sorunsuz hareket ettiği görülüyor. 2020’ye kadar Mercedes bu özelliği arabalarına koyabileceğini belirtiyor.

Mercedes S 500 serisinde Intelligent Drive (akıllı sürüş) adı verdiği teknolojiyi 103 km boyunca ilk kez denedi. Otomatik sürüş konusunda Nokia, IBM, Continental ve tabiki de Google başı çekiyor . Nissan’ın CEO’su verdiği demeçte 2020’ ye kadar otomatik sürüşün çözüleceğini belirtiyor. Böylece hem yaşlı hem de daha genç sürücüler otomatik sürüşe dahil olabilecek.  Otomatik arabaların daha az kirlilik ve trafik kargaşası yaratacağı hatta adaptif cruise sayesinde daha hızlı hareket sağlanacağı düşünülüyor .

Mercedes gerçekten Frankfurt’ ta 103 km kullandığı otomatik otomobilin gelecek vaat ettiğini düşünüyor . Bu sürüş için bugün E ve S serisinde zaten mevcut sistemlerin benzerlerinin kullanıldığını belirten mercedes , bu teknolojinin ilerde o kadar da pahalıya mal olmayacağını düşünüyor.  Kısa ve uzun mesafe radarlar, ön yüzde bulunan steroskopik kamera sayesinde çevredeki her şey algılanıyor uzaklıkları ve hızları hesaplanarak aracın yol alması sağlanıyor. 1888 sürüşü adı verilen test aracı trafik ışıklarını, aracın pozisyonunu ve önden gelen trafiği izleyebiliyor.

Şimdiden Mercedes S sınıfında şimdiden start , stop ve 15 dereceye kadar virajlarda sürücü müdahalesi gerekmeden sürüş mevcut. Tabiki halen elleriniz direksiyonda olmalı. Eğer sürücü direksiyondan elini çekerse 10 saniye sonra self diriving alarmı , 15 sn sonra da self driving bağlantısı uyarıyla kesiliyor. Mercedes bu nedenle bu araçları halen otomatik sürüş (self diriving) olarak adlandırmıyor, fakat bu araçlarda şerit takipi ve adaptif cruise mevcut. Bunlar da öndeki araca çarpmayı engellemeyi ve araç takibi korumayı hedefliyor.

Mercedes şimdilik kısmen verdiği desteği ,ilerde yüksek derecede ve 2020 sonrasında otomatik sürüşü sağlayacağını belirtiyor. Bakalım diğer markalar bu  teknolojiyi takip edebilecek mi ?

Mercedes-Benz-S-500-INTELLIGENT-DRIVE_0005-537x358

 

Yinede belirtmekte fayda var, mercedes fanlarını üzecek bir haber olsa da, Mercedes adaptive cruise sistemleri başarıyla çalışmıyor. En son Euro-NCAP testlerinden gördüğümüz kadarıyla.

 

Bu yazı 10655 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.