Michelin Patlamayan Lastik Uptis’i Üretecek

Michelin ve General Motors birlikte çalışarak 2024’de havasız patlamayan lastikleri üretime sokmayı planlıyor. Uptis adı verilen bu tekerlerin, radyal içsiz lastiklere bazı avantajları var. İlk olarak Chevrolet Bolt elektrikli arabalarda deneniyor. Unique Puncture-proof Tire System (“Uptis”), yani eşsiz patlamaz lastik sistemi adı verilen bu lastikler,Michelin’in Vision konseptini oluşturmada önemli bir basamak oluşturuyor. Nihai hedef ise teker ve jantı tek bir parça haline getirmek istiyor. GM bu yılın sonunda Uptis prototiplerini Bolt elektrikli arabalarda gerçek dünyada test edecek.

Havasız lastik teknolojisinin hem sürücü hem de gezegenimiz açısından faydası var. Bu lastikler üretilirken daha az hammadde ve enerji kullanılıyor, patlamadığından ve yırtılmadığından yolda tehlikeli patlamaların da önüne geçiliyor.

Michelin’e göre her yıl kullanılan lastiklerin % 12’si patlıyor ve %8’i patlama yüzünden çöpe atılıyor. Bu da her yıl 200 milyon lastiğin çöp olmasına ve dolayısıyla erken değiştirilmesine neden oluyor.

Michelin daha öncesinde Uptis platformunu Tweel ile 2005’te çıkarmıştı. Tweel normalde inşaat,tarım ve diğer makinelerde kullanılıyor. Michelin havasız lastikleri üretmek için 2014’de 50 milyon dolar yatırımla yeni bir üretim tesisi açacağını duyurmuştu.

Michelin yeni havasız lastiklerin normal havalı lastiklerden çok farklı hissettirmediğini belirtiyor. Uptis lastiği ,standart lastik ile run-flat lastik arasında olan 22.5 kg ağırlığında. Uptis’in diğer bir avantajı da yedek lastik olmayacağından önemli bir ağırlık ve yer tasarrufu sağlıyor olmasıdır.

Michelin şimdilik Uptis için bir fiyat belirtmese de, filolar ve kiralık araçlarla başlamayı planlıyor. Ayrıca hangi araç grupları için üretileceği de henüz açık değil. Muhtemelen ortalama araçlar için yüksek bir fiyat olması muhtemel.

Kaynak: Michelin

Vision konseptinin videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Bu yazı 766 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.