Skoda Octavia Üstün Güvenliğiyle Euro NCAP’ ten 4 Ödül Almayı Başardı

Skoda Octavia’ daki Crew Protect Assistant  (yolcu koruma asistanı), Front Assistant( ön çarpışma önleyici), Lane Assistant(şerit takip sistemi), Multi Collision Brake isimli gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde Euro NCAP ‘den 4 özel güvenlik ödülü almayı başardı. Bu sistemler sayesinde Skoda Octavia yolcularını ve sürücüsünü mükemmel bir şekilde koruyabiliyor.

Skoda’da bulunan Multi Collision Brake(Çoklu Çarpışma Freni)  sistemi sayesinde kaza yapan aracın başka kazalara karışması engelleniyor ya da kazanın şiddeti hafifletiliyor. İlk çarpışmadan sonra hava yastığı açılırsa, ESC(elektronik stabilite kontrol ) sistemi komut verilerek aracın frenleri devreye giriyor. Eğer aracın frenleri halen işe yarıyorsa, araç 10 km/h hıza düşerek, ikinci çarpışmadan kaçınıyor. Frenleme esnasında fren ışıkların ve tehlike ışıkları da devreye giriyor. Tabi ciddi bir çarpışma anında sürücü kontrolü kaybedeceğinden, frenler hasar görse bile, gaz pedalı geri çekiliyor. İşte bu özellik EuroNCAP tarafından ödüllendirilen özelliklerden biri.

Skoda Crew Protect Assistant ( Yolcu koruma asistanı) ise acil manevralarda aracı ve yolcuları muhtemel kazalara karşı korumayı amaçlıyor. Ayıca elektrikli gergi sistemleri sayesinde kemerinizi gerdirerek çarpışma hazırlığı yapıyor.  Tehlike geçtikten sonra emniyet kemeri normale dönüyor. Çarpışma hazırlığı adı da verilen sistem tehlike anında camları ve sunroof’u kapatıyor . Yapılan çarpışma testlerinde camların kapatılmasından sağdan soldan gelen cisimler açısından daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Skoda Front Assistant (Ön Asistan) sistemi lüks arabalarda buluna uzun menzilli bir radar sayesinde 80’ye kadar araçları takip ederek, araç takip mesafesini koruyan bir sistem. Ön tarafta bulunan radardan alınan bilgiler ön camdaki kamerayla kombine ediliyor. Eğer sistem çarpışma olacağını tespit ederse optik ve akustik alarm veriyor ve freni manevra için hazırlanıyor. Eğer sürücü hiç bir tepki göstermezse araç frene bir dokunuyor. 30 km/h ‘in üzerinde araç hareketli ve hareketsiz cisimleri algılıyor ve full fren yapıyor, 30-80 arasında ise otomatik fren yapmasa da sürücüyü uyarıyor ve hareketli trafikte 30-200 km/h arasında sistem fren yardımı ve uyarılarda bulunuyor.

Skoda Lane Assistant (çizgi takip) sistemi sürücünün yolda kalmasını sağlıyor. 65 km/h’ ni üzerindeki hızlarda aracın dikiz aynasındaki bir dedektör şerit çizgilerini takip ediyor. Kameradan alınan hız ve eksen bilgileri ile zaman mesafe bilgileri hesaplanarak çizgiye yaklaşıldığında elektro mekanik servo direksiyonun doğrultusu hafifçe düzeltiliyor. Yine de her zaman kontrol tabi ki sürücüde.

VW yüksek teknolojisinin Skoda araçlarını gerçekten ileriye götürdüğü gözüküyor. Bu Skoda Octavia’ nın son modelinde açık bir şekilde görülüyor.

Bilgiler EuroNCAP 2013’den alınmıştır.

allin_cz_jpg

Bu yazı 16734 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.