Skoda Rapid Çarpışma Testinden 5 Yıldız Aldı

Skoda Rapid EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldız almayı başardı. EuroNCAP aynı çarpışma testinin Seat Toledo için de geçerli olduğunu bildiriyorlar.  Test aracı olarak 2012 model 1,2 TSI Skoda Rapid kullanıldı.

Yetişkin Yolcu

Yolcu kompartmanın ön çarpışma esnasında stabil kalmayı başardı. Skoda Rapid en yüksek puanı ön yolcuyu iyi koruduğu için aldı. Ayrıca koltuklara yerleştirilen farklı boyda kuklalarda(dummy) diz ve kalça kemiğinde iyi bir koruma sağladığı görüldü. Skoda korumanın koltuklar farklı pozisyonlarda bile olduğunda geçerli olduğunu gösterdi. Ayrıca yan bariyer testinde de başarılı oldu. Bu mükemmel sonuçlara rağmen arkadan gelecek çarpışmalara koltuğun boyun koruması ancak marjinal alabildi. Bu da pek iyi bir sonuç değil.

Çocuk Yolcu

Dinamik çarpışma testlerinden 3 yaşındaki çocuklar için maksimum koruma sağladığı görüldü. Çocuk yolcu önde çarpışmalarda aşırı şekilde savrulmamakla beraber, arabanın içinde kafasının çarpacağı yerler minimize edilmiş. Önde yolcu hava yastığı deaktive edilebilirken, arabanın içindeki buna ilişkin uyarılar yeterli bulunmadı.

Yaya

Ön tampon yayaların ayakları için yeterli koruma sağlıyor ve maksimum puanla ödüllendiriliyor. Çocuklar kafasını motor kapağına çarpabilir fakat bölgedeki koruma yeterli. Fakat kaportanın üst kısmına yetişkinler kafasını vurduğunda bu koruma yeterli değil. Zaten bu testlerden en yüksek puan alan tek araba motor hava yastığı olan Volvo.

Güvenlik Yardımcısı

ASP ambition modelinden başlayarak standart sunuluyor. Yurtdışında satılan tüm modellerde yolcu emniyet kemeri ikazı standartken, Türkiye’de standart değil. Arka emniyet kemeri ve hız limitasyon aleti yok.

Önden çarpmada tavan çıtalarının eğilmemesi gerçekten pek çok araba markasına göre iyi bir sonuç. EuroNCAP’ten 5 yıldız alsa da IIHS Amerika testi’nden ne sonuç alır bilinmez. Çünkü Skoda Amerikan pazarında satılmıyor.
Kaynak : http://tr.euroncap.com/tr/results/skoda/rapid/496.aspx#comments

Bu yazı 15168 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.