2016 Audi A6 Small Overlap Çarpışma Testini Geçti

Audi A6 2012 modeli 2015 Ocak’tan itibaren ön sürücü ve yolcu kısımları yenilenerek, small overlap (sağ küçük bariyer) çarpışmalarına karşı daha dayanıklı hale getirdi. Sürücü mahalinde ayak kısmında sadece 9 cmlik içe girme yaşanırken, üst kesimde 4-5 cm menteşelerden girme oluyor. Dummy yani robot kukladan alınan ölçümler çarpışmaya göre düşük riski işaret ediyor.

Kuklanın hareketi oldukça kontrollü olarak gerçekleşti. Kafa kısmı ön hava yastığına iyi bir şekilde yüklendi ve geri sekene kadar yastıkta kaldı.  Yan perde hava yastıkları açılarak yeterli korumayı sağladı. Sürücü ve yolcu yan taraftan da iyi korunuyor.

Araç güvenlik açısından artık daha da iyi bir çizgiye gelmiş. Araçta opsiyonel sunulan ön çarpışma önleyici sistemde görevini yapıyor.

2016 Audi A6 sağdan,önden ve yandan çarpışmada başarılı oldu. Koltuk başlıkları da başarılı bir profil çizdi. Araç small overlap’ten geçtiği için ekstra puan alarak Top Safety Pick + ödülüne layık görüldü. Audi bir kez daha A6 ile güvenli olduğunu kanıtladı.

Test aracı özellikleri

Test Aracı 2016 Audi A6 2.0T Premium quattro 4-door 4wd
Ağırlık 3,947 lbs.
Yan Hava Yastıkları Ön ve arka ve koltuğa monte yan hava yastıkları mevcut
Teker arası mesafe 115 in.
Uzunluk 194 in.
Genişlik 74 in.
Motor 2.0 L turbocharged 4-cylinder
EPA emisyon 22 mpg şehiriçi / 32 mpg otoyol

Kaynak : http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/audi/a6-4-door-sedan

Bu yazı 8445 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.