2016 VW Golf Small Overlap Çarpışma Testi’nden Başarıyla Geçti

Türkiye’de çok satan arabalardan biri olan  Volkswagen Golf ABD Kuruluşu IIHS tarafından yapılan çarpışma testlerinden yüksek puan alarak Top Safety Pick+ ödülüne layık görüldü.  Yaklaşık 6 yıldır yapılan ve pek çok firmanın başına bela olan small overlap (küçük bariyer) testinden ise good (4/4) alarak zorlu testi geçti. Bu test özellikle sürücü tarafından gelen yüksek momentumlu çarpışmalarda sürücünün ve yolcunun hayati tehlikesini saptamaya yarıyor. Ön çarpışma, yan çarpışma, tavan dayanımı, kafalık korumaları ve opsiyonel ön çarpışma önleyici ile iyi puanlar alan araba, sadece çocuk koltuğu bağlamalarının oldukça zor olmasından dolayı marjinal (2/4) aldı. Koltuktaki bağlamalara erişmenin oldukça zor olduğu belirtiliyor. Test aracı 2015 VW GTI (2.0) idi.

Small Overlap testinde kafes yapısı sağlamlığını korudu, incinmelere karşı araç yolcuyu ve sürücüyü korudu. Sadece sürücü kabininde kısıtlamalar olduğu belirtildi. Bunlarda ¾ puanla yine testi geçti. Yan çarpışmada tüm değerlendirme iyi not alırken sadece sürücünün femur kemiğinde kırılma olasılığı saptansa da , araç genel olarak çok iyi performans gösterdi. Ayrıca araçta opsiyonel sunulan çarpışma önleyici de gelişmiş olarak değerlendirildi.

Genel itibariyle Golf zorlu testleri başarıyla geçerek, güvenli olduğunu kanıtladı. Top Safety Pick+ ödülü iki yıldır Golf’e verilmektedir.

Kaynak : IIHS

golf iihs çarpışma testleri

Bu yazı 9647 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.