Toyota Prius’a Güneş Pilleri Takarak Menzili Arttıracak

Toyota, ünlü Prius hibrit arabasına güneş pilleri takarak, menzili arttırmayı hedefliyor. Daha önce de hibrit araçlara güneş pilleri takılan arabalar olsa da, Toyota bu yeni sistemle arabayı hareket halindeyken de, şarj ederek menzilin limitlerini zorlayacak.

Her ne kadar güneş arabası yarışlarında verimliliğin limitleri zorlansa da, bu araçlar bir aile arabası olmaya oldukça uzak duruyorlar.

 Toyota daha önce güneş pilli bir Prius’u ilk 2012’de tanıtmıştı. Panasonic firmasıyla beraber geliştirilen bu ilk araç 180 W üreten güneş pili sayesinde günde ekstra 6,1 km gidebiliyordu.

Fakat Toyota’nın son geliştirdiği bu yeni sistem 860 W civarı bir güç üretebiliyor. Bu güneş pilleri ise Sharp firması tarafından geliştirildi ve % 34’e kadar verim sağlayarak, sadece elektrikle günlük 44,5 km daha menzil yapmanızı sağlıyor.

Daha önce üretilen model ancak park halindeyken şarj edebiliyordu ve ancak aracın navigasyon sistemleri vb. elektronik sistemlerini güç verebiliyordu. Bu yeni demo versiyonu ise araç giderken şarj ederek, menzili 56,3 km daha uzatabiliyor.

Toyota yeni aracı Japonya yollarında bu ay teste başlayarak, sürüş menzili ve yakıt verimliliği üzerine veri toplayacak. Sharp ve Japonya Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Gelişimi Organizasyonu işbirliğiyle gerçekleştirilen bu girişimle daha gelişmiş güneş enerjili araçlar ve ekstra şarj kabiliyetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.


Kaynak: https://www.gercekbilim.com/toyota-giderken-gunes-enerjisiyle-sarj-edilebilen-priusu-deniyor/

Bu yazı 669 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.