Uyuyan Sürücüleri Kalp Atışını Dinleyen Koltuk Uyandırabilir

Direksiyon başında uyuyakalmak belki de en tehlikeli ve yaygın trafik kazalarından biri olabilir. Nottingham Trent Üniversitesi’nden bilim adamları sürücülerin uyumasını engelleyici bir sistem geliştirmek için çalışıyorlar. Bunu arabanın koltuklarına sürücünün kalp atışını ölçerek sürücü uyuya kaldığında alarm vererek uyarak bir sistem ürettiler.
İngiliz Plessey Semiconductors şirketi sürücü koltuğuna kapasitif sensörler ekleyerek sürücünün kardiyak sinyallerini sorunsuz ölçecek bir sistem geliştirdiler. İşte bunu yapmak için koltuğa dışardan bir sistem eklemek yerine arabanın koltuklarında döşemeye işlenecek bir sensör geliştirdiler. Ekip çalışan bir prototip geliştirse de halen tutarlı ve güvenilir bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Sistem her zaman düzgün çalışmayabiliyor.
Amaçlanan sistem sürücü uyuyakaldığında veri yollayarak , kenara çekmesi gerektiğini söylüyor. Eğer sisteme riayet edilmezse aktif cruise kontrol gibi bir sistem arabayı güvenli bir şekilde kenara çekebilecek. Hatta kontrol merkezine bilgi yollayarak harekete geçirebilecek. Fikir oldukça ilginç fakat ve hayat kurtarıcı olabileceği kesin.
The Technology Strategy Board proje için 151.000 dolar fon verdi. Bakalım ilerde bu teknoloji arabalarda güvenle kullanılabilecek mi?

Kaynak : www.gizmag.com/heart-rate-sensing-car-seat/32997/

Bu yazı 8409 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.