Volvo Bulut Tabanlı Arabalar Arası İletişim Sistemini Test Edecek

0
Posted 25 Mart 2014 by Oguz in Genel
Volvo tarihinde araç güvenliğine en çok önem veren firmalardan biridir. Günümüzde arabalarda kullanılan pek çok özellik Volvo’nun geliştirdiği özellikler.  İlk 1944 yılında güvenlik kafesini tanıtan ve aynı yıl lamineli camları üreterek sektöre şekil veren bir güvenlik efsanesi aslında. İşte şimdi İsveçli üretici bulut tabanlı bir bilgi sistemi geliştirerek güvenlik tabanlı pilot bir projeye başladı.

İsveç Ulaştırma İdaresi (Trafikverket) ve Norveç Kamu Yolları İdaresi (Statens Vegvesen)işbirliği ile Volvo İskadinav yollarına birbiriyle iletişim kurarak gerçek zamanlı olarak yol durumunu belirtecek 50 test aracı yerleştirdi.

Örneğin bir araba yoldaki buzu veya kayganlığı yol sürtünmesinden tespit ederek Volvo Cars veri tabanına cep telefonu ağıyla bağlanarak yakınlardaki araçları yoldaki muhtemel tehlikelere karşı uyarıyor. Böylece araçlar ve yol bakım kuruluşları bu konudan bilgilendirilmiş oluyor.

“ Yollardan sorumlu yetkili böylece arabalardan daha fazla bilgi alarak yol bakımını daha verimli olarak yapacak . Akıllı Ulaşım Sistemi (Intelligent Transport System-ITS) proje lideri Erik Israelsson, bu sayede bütün sürücüler için yol güvenliğinin arttırılacağını belirtiyor.

Volvo bu sayede araçların yolda birbiriyle iletişime geçebileceğini ve önümüzdeki birkaç yılda arabalarda standart hale getirmeyi düşünüyor. Böylece araçlar birbirleriyle konuşabilecekler. Araçların birbiriyle iletişim kurmasının araçların gelişmesinde önemli rol oynadığını sadece Volvo değil Mercedes,BMW, GM  ve Toyota’ da düşünüyor. Hatta bütün araçların birbiriyle konuşmasını sağlayan bir sistemin gelecekte kazaları engelleyebileceğini de düşünüyorlar.

Kaynak : http://www.gizmag.com/volvo-cloud-based-road-safety/31329/

volvo-cloud-safety-5


Bu yazı 7605 kez okundu


About the Author

Oguz


0 CommentsBe the first to comment!


Leave a Response


(required)

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.