Volvo Kendi Kendine Giden Araçları Yolda Tutmak İçin Mıknatısları Kullanacak

Volvo otomatik araç teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Yeni projeye göre yola döşenecek mıknatıslar araç sayesinde kendi kendine giden araçlar yoldan çıkmayacak. İsveçli otomobil üreticisi bu sayede araçların yoldan çıkmasını engelleyeceğini ve daha dar yollarda araçların gitmesini sağlayacağını düşünüyor.

İsveç Hällered’ da Volvo’nun test merkezinde geçenlerde tamamlanan araştırma sayesinde, şimdilik tümüyle otomatik 100 araç kamuya açık yollarda gün boyu sürüşte olacak. İsveç ‘in Gothenburg şehrinde böylece akıllı sürüşe sahip robotik arabalar denenmiş olacak.

Konumlama teknolojisindeki bazı sınırlamalar nedeniyle, örneğin tünellerde ya da yoğun siste aracın GPS ve kameraları sınırlandığından Volvo araştırma ekibi yollara 40*15 mm boyutlarında demir mıknatıslar yerleştirecek. Böylece test aracı birkaç manyetik sensör yardımıyla farklı hızlarda gitse bile yolda kalabilecek. 20 cm derine yerleştirilen mıknatıslar oldukça iyi çalışıyor.

“Doğru, güvenilir konumlanma,  kendi kendine giden arabalar için öncelikli şarttır.  Bu mıknatıslar sanki görünmez bir ray oluşturarak 10 cm ‘den az yanılma payı veriyor,” diyor Volvo Car Group’ tan Önleyici Güvenlik Lideri Jonas Ekmark.

Ekmark bugün mevcut yol yapısını değiştirmeden sadece mıknatıs döşeyerek tümüyle otomatik araçları yollara sürmenin mümkün olduğunu savunuyor. Mıknatıs teknolojisinin diğer onboard teknolojilere göre çok daha ucuz olacağı belirtiliyor. İsveç böylece mıknatıslı yollarda kendi kendine giden arabalara sahip ilk ülke olacak.

Kaynak : http://www.gizmag.com/volvo-road-magents-autonomous-cars/31172/

 

 

Bu yazı 8828 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.