Volvo Otomatik (Robot) Araba Konvoyları Denemeyi Geçti

Üç araba ve bir kamyondan oluşan konvoy  radar ve lazer izleme teknolojilerini kullanarak kendi kendine  201 km mesafe kat etti. Sadece en öndeki araçtaki sürücü aracı sürdüğünden buna, tek kişinin yönettiği bir konvoy diyebiliriz. Bu esnada yolcuların hepsi sadece dergilerini okuyup içeceklerini yudumladılar. Gerçi biraz tedirgin oldular ama sonrasında araca alıştılar. Araçlar zaman zaman 80 km hıza çıktı. SARTRE (Çevre İçin Güvenli Yol Konvoyları) projesinde araçlar, güvenlik açısından doğabilecek durumlara karşı gerçek sürücüler de otomobillere müdahale etmeksizin direksiyon başındaydılar.

Volvo ve araba otomasyon şirketi Ricardo, arabaların bir öndeki aracı gerçek trafikte nasıl izlediğini görmek için bu testi yaptı. Sadece öndeki kamyon şoförü arabayı kullanıyor. Vites değiştirme, direksiyon hakimiyeti, frenleme ve ivmelenme kontrolü tümüyle aracın kendisinde. Test yolculuğu sırasında araçlar, aralarında 5-15 metre arasında mesafe kalacak şekilde ilerlediler. Sürücü aracı aktif etmek için sadece araca ses kontrolle konvoya katılma isteğinde bulundu ve araç konvoya kolayca katıldı. Sürücüye direksiyonu ve gaz pedalını bırakması için de bir uyarıda bulundu. 

Gelecekte bu şekilde araç güvenliğinin arttırabileceği, yakıt tüketimi ve bağlı olarak egzos emisyon oranının düşürülebileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.gercekbilim.com/dunyanin-ilk-otomatik-araba-konvoyu-ispanyada-test-edildi/

Bu yazı 6984 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.