Akıllı Direksiyon Sürücünün Yorgunluğunu Algılıyor

Artık günümüzde arabalar sürücülerin yorgun olduğunu direksiyon hareketlerinden veya yüz hareketlerinden algılayabiliyor. Buna rağmen, Alman mühendislik firması Hoffman and Krippner daha iyi bir alternatif geliştirdiğine inanarak, yorgunluk algılayan akıllı direksiyon tasarladı. Bu akıllı direksiyon sürücünün direksiyonu kavrayış stiline göre, yorgunluk tespiti yapıyor.

İnsanların araba sürerken, dikkatli olduğu ve bu nedenle ellerini direksiyon üzerinde gezdirerek belli bir basınç uyguladığı mantığından yola çıkan buluş, kalp krizi veya bilinç kaybı gibi durumlarda direksiyondaki basınç kaybı ve el hareketi azalmasını ele alarak önlem alıyor.

Gerçekten cihaz ince bir şerit şeklinde ve direksiyon kaplamasının altına yerleştiriliyor. İnce tabakalardan üretilen bu şeritten zayıf bir elektrik akımı geçiyor.

Direksiyona basınç uygulandığında bu tabakalar birbirine değerek, aynı dokunmatik ekranlar gibi kısa devreler oluşturuyor. Mikro işlemci sayesinde yoğunluk, frekans ve konum belirlenerek, sürücünün klasik sürüş tablosu ortaya konuyor. İşte bu sürüş dinamiklerinde büyük oranda sapmalar olduğunda, sistem devreye girerek sürücüyü alarm vererek uyandırmaya çalışıyor ve arabayı kenara çektiriyor.

Ayrıca sistem direksiyon üzerinde 10 “sıcak noktaya” ayarlanarak çevre ve iletişim kontrollerinde aktif oluyor.

Firmaya göre geliştirilen bu resistif teknoloji, diğer kapasitif teknolojilerden çok daha üstün. Bu sayede toz, ter ve sıcaklık değişimlerinde hatta eldiven giyildiğinde bile sistem kararlı bir şekilde çalışıyor. Öncelikle lüks arabalarda denenecek sistem sonra, fiyat düşüşüyle normal fiyatlı arabalarda da yer alacak. Teknolojinin hayata geçmesi için birkaç yıl olduğu belirtiliyor.

Kaynak : Liderlervadisi.com

Bu yazı 3934 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.